Zielona granica (film)

Film w reżyserii Agnieszki Holland

Zielona granica – polski dramat filmowy z 2023 roku w reżyserii Agnieszki Holland, zainspirowany sytuacją na polsko-białoruskiej granicy. Zdjęcia kręcono na Podlasiu.

Zielona granica
Gatunek

dramat

Rok produkcji

2023

Data premiery

5 września 2023 (Wenecja),
22 września 2023 (Polska)

Kraj produkcji

Polska, Francja, Czechy, Belgia

Reżyseria

Agnieszka Holland

Scenariusz

Agnieszka Holland
Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko
Maciej Pisuk

Muzyka

Frédéric Vercheval

Zdjęcia

Tomasz Naumiuk

Scenografia

Katarzyna Jędrzejczyk

Kostiumy

Katarzyna Lewińska

Montaż

Pavel Hrdlička(inne języki)

Produkcja

Metro Films
Astute Films

Dystrybucja

Kino Świat

Fabuła edytuj

Film opowiada o sytuacji uchodźczej na polsko-białoruskiej granicy. W kolejnych częściach, noszących odrębne tytuły, przedstawia trzy perspektywy: uchodźców, Straży Granicznej i polskich aktywistów[1].

Obsada edytuj

Produkcja edytuj

Zielona granica została zrealizowana w koprodukcji polsko-czesko-francusko-belgijskiej. Film wyprodukowali Marcin Wierzchosławski (Metro Films), Fred Bernstein (Astute Films) i Agnieszka Holland. Współproducentami filmu byli Blick Productions, Marlene Film Production i Beluga Tree. Film otrzymał wsparcie od Eurimages, Czeskiego Funduszu Filmowego, Centre National du cinéma et de l’image animée (CNC), Sofica La Banque Postale Image 17, Centre du Cinema et de L’Audiovisuel de la Federation Wallonie Bruxelles, Canal+ Polska, Telewizji Czeskiej i ZDF/ARTE[6]. Agnieszka Holland podjęła decyzję o rozpoczęciu prac nad filmem we wrześniu 2021 roku, wraz z Gabrielą Łazarkiewicz-Sieczko i Maciejem Pisukiem, dokumentując sytuację na granicy polsko-białoruskiej w celu napisania scenariusza[7]. Jak powiedziała Holland podczas Festiwalu w Wenecji, spotykali się ze strażnikami granicznymi, którzy udzielali anonimowo wywiadów, ponieważ nie chcieli zostać rozpoznani[8][9]. Jedną z głównych ról, Bashira, zagrał syryjski aktor, reżyser, aktywista i uchodźca Jalal Altawil(inne języki). Wcześniej był aresztowany w Syrii za udział w demonstracjach przeciwko dyktatorowi Baszszarowi al-Asadowi. Po kierowanych do niego groźbach śmierci opuścił Syrię i po pobycie w Libanie, Jordanii, Egipcie oraz Turcji uzyskał azyl we Francji[10]. Rolę Leili – uchodźczyni z Afganistanu – zagrała francuska aktorka i reżyserka pochodzenia irańskiego Behi Djanati Ataï(inne języki), która wraz z rodziną wyemigrowała z Iranu po wybuchu rewolucji islamskiej[11][12].

Agnieszka Holland chciała rozpocząć zdjęcia zaraz po zakończeniu scenariusza, jednak brak finansów spowodował rok opóźnienia. Zdecydowano, że film zostanie nakręcony w czerni i bieli, ponieważ sądzono, że „będzie to metaforyczne i nawiązujące do przeszłości, drugiej wojny światowej, na wzór dokumentu”, a także pozwoli na lepszą kontrolę wizualną i artystyczną, co miało znaczenie ze względu na harmonogram zdjęć i montażu. Główne zdjęcia kręcono 24 dni w trzech jednostkach (główna jednostka była holenderska). Wielu członków ekipy filmowej otrzymywało niewielkie pensje, a część nie otrzymała żadnego wynagrodzenia. Agnieszka Holland stwierdziła, że fabuła filmu opiera się na faktach, nic nie zostało zmyślone, a bohaterowie zostali skomponowani, jednak są zainspirowani prawdziwymi ludźmi[13].

Zdjęcia kręcono m.in. w Chojnowskim Parku Krajobrazowym[14][15]. Holland zrezygnowała z wysłania filmu na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, żeby uniknąć dodatkowych kontrowersji[16]. W obliczu nagonki na Zieloną granicę część laureatów nagród na tym festiwalu wyraziła symboliczne poparcie dla Holland[17].

Upowszechnienie edytuj

Film miał swoją premierę 5 września 2023 w konkursie głównym na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji[18]. Został także wybrany do prezentacji na festiwalach filmowych w Nowym Jorku (New York Film Festival(inne języki)), Toronto (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto), Vancouver (Vancouver International Film Festival) i Pusan (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan)[19][20][21][22].

Polskim dystrybutorem filmowym zostało Kino Świat[23]. Premiera kinowa w Polsce odbyła się 22 września 2023. Film rozesłano w 254 kopiach, a pokazywany był w 230 kinach. W pierwszy weekend po premierze (22–24 września) film obejrzało 137 435 widzów, co stanowi najlepsze otwarcie polskiego filmu w 2023[24]. Film jeszcze przed premierą wywołał w Polsce wiele emocji, a MSWiA stworzyło specjalny spot, który miał być emitowany przed seansem[25]. OKO.press poinformowało jednak, że spot ten „praktycznie nigdzie nie był wyświetlany”[24].

Odbiór edytuj

Ocena międzynarodowa edytuj

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyki filmowej. W serwisie Rotten Tomatoes 88% recenzji Zielonej granicy zostało uznanych za pozytywne, a średnia z 17 ocen wyniosła 7.8/10[26]. Na agregatorze Metacritic film zyskał status „powszechnie uznanego” z wynikiem 85/100 na podstawie 9 recenzji[27].

Peter Bradshaw z brytyjskiego dziennika „The Guardian” uznał Zieloną granicę za „cios w splot słoneczny”, który jest jednak „ważnym filmowym świadectwem tego, co dzieje się obecnie w Europie”[28]. Jo-Ann Titmarsh z „London Evening Standard” pochwaliła Holland za to, że mocno okazała swoje „słuszne oburzenie”, nie pozwalając zarazem, aby ten wyraz sprzeciwu zdominował film[29]. Podobnego zdania był Rodrigo Perez z „The Playlist”, który uznał film Holland „słusznym, mistrzowskim dziełem, prawdopodobnie najlepszym od czasu Europa, Europa[30]. Jessica Kiang na łamach „Variety” opisała Zieloną granicę jako „chwytający za serce dreszczowiec”, który „owija swoją krytykę społeczną drutem kolczastym dosadnego, inteligentnego rzemiosła filmowego, aby wywołać właśnie takie emocje”. Kiang doceniła przede wszystkim „fenomenalnie napisane postacie”, które w połączeniu z „oszałamiająco naturalnymi występami aktorskimi całej obsady” sprawiają wrażenie, że są to „ludzie, których znamy, a nie tylko archetypy ofiar użytych do zilustrowania kryzysu”[31]. David Mouriquand w recenzji dla Euronews uznał, że film Agnieszki Holland przywołuje na myśl niegdyś również wyświetlaną na festiwalu w Wenecji Aidę (2020) w reżyserii Jasmilii Žbanić. Mouriquand stwierdził, że Zielona granica przypomina ten film sposobem „w jaki Holland zręcznie zawęża zakres narracji, nie umniejszając przy tym skali rzeczywistego okrucieństwa”; napisał też, że „obydwa dzieła są oszałamiającymi i pełnymi współczucia filmami, które nie przeistaczają się w melodramaty, a zamiast tego skupiają się na odłamkach światła zabiegających desperacko o spojrzenie sponiewieranej ludzkości”[32]. Leslie Felperin z portalu „The Hollywood Reporter” określiła Zieloną granicę jako „głęboko poruszający, doskonale zrealizowany, wielowątkowy dramat”, który stanowi jeden filmowy krok w kierunku naprawienia nierównowagi pomiędzy eksponowaniem sytuacji uchodźców na granicy polsko-białoruskiej, a sytuacją ukraińskich uchodźców przybywających do Polski, w wyniku Inwazji Rosji na Ukrainę[33].

Ocena w Polsce edytuj

Hasło solidarności z Agnieszką Holland niesione w trakcie Marszu Miliona Serc w Warszawie (2023)

Przed ogólnopolską premierą dzieło Agnieszki Holland zebrało w większości pozytywne recenzje od polskich krytyków filmowych. Przychylnie wypowiadali się o filmie m.in. Tomasz Raczek[34] czy Karolina Korwin Piotrowska[35], a także Jakub Popielecki, który na łamach Filmwebu uznał, że Zielona granica stała się przykładem „obywatelskiego kina szybkiego reagowania” na podobieństwo Człowieka z żelaza (1981) Andrzeja Wajdy[36]. Zdaniem Anity Piotrowskiej z „Tygodnika Powszechnego” Holland starała się zniuansować przekaz, ukazując wielość postaw. Strażnicy to nie tylko sadyści, czego przykładem jest postać Janka; członkowie organizacji pozarządowej są „zdeterminowani, często zdesperowani, czasem impulsywni, irytujący, nieprzebierający w słowach”[37]. Także w epilogu portret Polaków (pomagających uciekającym Ukraińcom) jest daleki od negatywnego[37]. Karol Grabias z „Więzi” przekonywał, że w filmie Holland „to Unia Europejska, a nie Polska, jest […] głównym oskarżonym, a szczególnie jej nominalny humanitaryzm i przywiązanie do praw człowieka[38]. Zdaniem Grabiasa Zielona granica pokazuje, że reżyserka „nie wierzy w moralną naturę dużych kolektywów: państwa, instytucji międzynarodowych, zachodniego mieszczaństwa z jego bezobjawową demokracją”, a jedynymi aktywistami darzonymi przez nią sympatią są anarchizujący młodzieńcy[38]. Jakub Majmurek argumentował, że „Holland najpierw rysuje jasne granice, dzielące bohaterów na «naszych» i «onych», a potem podaje je w wątpliwość, pokazuje, że to wszystko nie jest wcale takie proste”[39].

Film spotkał się jednakże z krytyką ze strony polskich mediów prawicowych i przedstawicieli polskich władz, którzy zarzucili, iż film nie przedstawia prawdy, a jedynie rosyjską propagandę[40][41][42]. Jarosław Kaczyński m.in. stwierdził, że film wpisuje się w przemysł pogardy wobec Polski[43]. Zbigniew Ziobro, wspomniany w filmie z nazwiska, stwierdził, że Agnieszka Holland wpisuje się w rosyjską propagandę, nawiązując do tradycji najgorszych propagandowych filmów, w których lubowała się zwłaszcza III Rzesza[44][a]. Na zarzuty Zbigniewa Ziobry odpowiedział listem otwartym współtwórca scenariusza filmu Maciej Pisuk, który napisał: „uczycie nienawiści, uruchamiacie w ludziach zło”[46]. Odpowiedziała również sama Holland, która nazwała działania polityków PiS-u „kampanią nienawiści przeciwko twórcy i filmowi”, przyrównując takie zachowanie do tego co się „działo w czasach stalinowskich, w 1968 roku” i oświadczając, że „jest czymś haniebnym, że w wolnym, demokratycznym kraju politycy robią nagonkę na film i jego twórcę, niezależnie od tego, czy im się podoba, czy nie”[47]. Wypowiedź Zbigniewa Ziobry skrytykował także Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, określając ją jako „skandaliczną, przekraczającą wszelkie granice przyzwoitości i niespotykaną w cywilizowanym świecie”[48][49]. Polska Akademia Filmowa wydała oświadczenie, w którym zaprotestowała przeciwko atakowi na wolność słowa i ekspresji twórczej oraz lżeniu Agnieszki Holland[50]. W datowanym na 25 września 2023 r. oświadczeniu społeczności Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie napisano z kolei: „W związku z ostatnimi wydarzeniami związanymi z premierą filmu Zielona granica, a w szczególności wobec aktu zrównania obsady aktorskiej filmu (wśród której są członkowie naszej społeczności akademickiej, w tym osoby studiujące w Akademii) z kolaborantami hitlerowskimi, Rektor, Senat i Społeczność Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wyrażają stanowczy sprzeciw wobec agresywnych i nieodpowiedzialnych wypowiedzi osób publicznych, w szczególności polityków”[51].

Transparent nawiązujący do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy

Film jednoznacznie skrytykowała Straż Graniczna RP oraz środowiska związkowe tej formacji. Rzeczniczka SG stwierdziła, że „(...) film Zielona granica trzeba traktować jako kompletnie oderwaną od rzeczywistości wizję reżyserki”[52]. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy SG określił film jako „produkt propagandowy, dokładnie dostrojony do ideologicznej nuty prezentowanej przez środowiska wrogie polskiej racji stanu [...]”[53]. Poparcie dla tych argumentów wyraził prezydent Andrzej Duda, który, choć filmu nie widział powtórzył po Straży Granicznej hasło tylko świnie siedzą w kinie będące odniesieniem do bojkotu kin w Warszawie w czasie II wojny światowej[54][b]. Duda powiedział: „się nie dziwię w sytuacji, jeżeli prawdą jest to, co oni [reprezentanci Straży Granicznej] mówią, że jest to film, który oczernia polską Straż Graniczną, który pokazuje ich niemalże jako sadystów, że jest to film antypolski, pokazuje zafałszowany obraz działania polskich służb”. Oprócz tego dodał: „Ja na ten film się nie wybieram. Poczekam, aż w jakiejś telewizji go pokażą”[56].

Do krytyki filmu ze strony polskich władz i Straży Granicznej odniósł się też przewodniczący opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk, uznając, że politycy partii rządzącej „rozpętali kampanię dość ohydną w tej kwestii” oraz że „jeśli ktoś obraził funkcjonariuszki i funkcjonariuszy Straży Granicznej to jest PiS, to jest władza, która wpuściła blisko 300 tysięcy ludzi za opłacone, a czasem poprzez korupcję wizy”. Tusk określił ponadto przedstawicieli rządu „dziwakami”, ponieważ ci zajmują się recenzowaniem filmu, którego nie widzieli[57].

Córka Agnieszki Holland Kasia Adamik w wywiadzie dla serwisu Plejada.pl przyznała, że jej matka musi poruszać się z ochroną i ograniczać swoją aktywność. Według niej jest to m.in. wynikiem hejtu ze strony mediów rządowych oraz polityków władzy, w tym słów wypowiadanych przez Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, prezydenta Andrzeja Dudę oraz ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, „który niemal codziennie, w trakcie każdej konferencji prasowej, bardzo agresywnie podżega do hejtu, uruchamia go i nakręca”[58].

Na portalu Filmweb jeszcze przed polską premierą, która odbyła się 22 września 2023, film oceniło (w zdecydowanej większości negatywnie) ok. 5,5 tys. osób. Łukasz Muszyński, zastępca redaktora naczelnego serwisu Filmweb, uznał to za „zmasowany atak”. Jego zdaniem: „Biorąc pod uwagę, że film był pokazywany do tej pory jedynie na festiwalu w Wenecji, mamy prawo podejrzewać, iż większość oceniających nie widziała go”. Serwis zablokował w związku z tym czasowo możliwość oceniania Zielonej granicy oraz dodawania komentarzy pod newsami i recenzjami krytyków[59][60][61].

Nagrody i nominacje edytuj

Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2023 roku[62], a także nagrody specjalne: nagrodę ARCA CinemaGiovani za najlepszy film, Premio CinemaSarà, nagrodę Zielona Kropla (ang. Green Drop Award), Nagrodę Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Sorriso Diverso Venezia Award za najlepszy film nieanglojęzyczny, UNIMED Award – nagroda dziedzictwa kultury[63], a także była nominowana do nagrody głównej – Złotego Lwa[64].

Organizatorzy XXVII edycji festiwalu Tertio Millennio Film Fest(inne języki) przyznali Zielonej granicy Nagrodę Fuoricampo, uznając, że film ten potrafił lepiej niż jakikolwiek inny „wskrzesić i wyrazić temat poszukiwania najgłębszego sensu życia oraz wstrząsnąć sumieniami poprzez ujawnienie tego, co w cieniu, i wydobycie na światło tego, co można odkryć w ludzkiej duszy poza ekranem”. Festiwal organizuje fundacja Ente dello Spettacolo, pod patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji oraz Dykasterii ds. Komunikacji[65][66].

Film był nominowany do Złotego Kłosa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid, który odbył się w październiku 2023 roku[67].

Zielona granica otrzymała nominacje do Europejskich Nagród Filmowych 2023 w trzech kategoriach: najlepszy europejski film, najlepszy europejski reżyser (Agnieszka Holland) i najlepszy europejski scenarzysta (Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko i Agnieszka Holland). Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 9 grudnia w Berlinie[68][69].

FestiwalDataKategoriaŹródło
80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji9 września 2023Nagroda Specjalna Jury[62]
Nagroda ARCA CinemaGiovani – najlepszy film[63]
Premio CinemaSarà
Nagroda Zielona Kropla (Green Drop)
Nagroda Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF)
Sorriso Diverso Venezia Award – najlepszy film nieanglojęzyczny
UNIMED Award – Nagroda dziedzictwa kultury
Złoty Lew – Udział w konkursie głównym[64]

Uwagi edytuj

  1. Tomasz Kłys przypomina, że z ok. 1100 filmów wyprodukowanych w III Rzeszy tylko 16–17% miało wydźwięk jawnie propagandowy; dominowały komedie, melodramaty i musicale, gdyż Goebbels starał się (wbrew obiegowym sądom) nie dążyć do nachalnej propagandy[45]
  2. Hasło to było w istocie używane przez polskie podziemie w proteście przeciwko projekcjom propagandowych kronik rządowych o „okupacyjnych osiągnięciach niemieckiej gospodarki, sukcesach na froncie i słabości przeciwników Rzeszy” przed właściwymi seansami filmowymi[55].

Przypisy edytuj

  1. Jest zwiastun filmu „Zielona granica”. Produkcji sprzeciwił się PiS, Onet Kultura, 25 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-29] (pol.).
  2. a b c d e f g Green Border, Toronto International Film Festival [dostęp 2023-08-29] (ang.).
  3. a b Ostaszewska, Kulesza i Stuhr w filmie Agnieszki Holland o uchodźcach „Zielona granica” (zdjęcia), wirtualnemedia.pl, 12 maja 2023 [dostęp 2023-08-29] (pol.).
  4. a b c d e f g Elsa Keslassy, Films Boutique Boards Agnieszka Holland’s ‘The Green Border’, Variety, 10 maja 2023 [dostęp 2023-08-29] (ang.).
  5. a b c d Zielona granica, FilmPolski [dostęp 2023-09-12] (pol.).
  6. Elsa Keslassy, Films Boutique Boards Agnieszka Holland’s ‘The Green Border’, Variety, 10 maja 2023 [dostęp 2023-09-23] (ang.).
  7. Rachel Handler, Agnieszka Holland’s Green Border Is an Urgent Warning, Vulture, 8 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (ang.).
  8. Agnieszka Holland ujawnia: Spotkaliśmy się z pracownikami Straży Granicznej w tajemnicy…, dziennik.pl, 6 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
  9. „Zielona granica”. Rzeczniczka Straży Granicznej twierdzi, że film „szkaluje mundur”, gazetapl, 13 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
  10. Karolina Korwin Piotrowska: Agnieszka Holland: mam coraz mniej do stracenia. Onet.pl, 2023-05-19. [dostęp 2023-09-26].
  11. Comédienne, Autrice, Metteuse en Scène. Chevalier des Arts et des Lettres. Behi Djanati Ataï: Accueil. [dostęp 2023-09-27]. (fr.).
  12. Paulina Reiter: „Zielona granica” Agnieszki Holland. Film jest świetnie udokumentowany. Wysokie Obcasy, 2023-09-22. [dostęp 2023-09-27].
  13. Rachel Handler, Agnieszka Holland’s Green Border Is an Urgent Warning, Vulture, 8 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (ang.).
  14. Agnieszka Holland kręci film o imigrantach na granicy. Wyciekło nagranie z planu, Do Rzeczy, 3 kwietnia 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
  15. Agnieszka Holland pracuje w Polsce nad nowym filmem. Znane są szczegóły produkcji, eska.pl [dostęp 2023-09-23].
  16. Wystartował Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Uwagę zwracają nieobecni, kultura.onet.pl, 18 września 2023 [dostęp 2023-09-24] (pol.).
  17. Publiczność w Gdyni nie milkła. „Mój bohater mówi: Polacy zawsze przegrywają. Chcę, żeby tym razem było inaczej”, Onet Kultura, 23 września 2023 [dostęp 2023-09-24] (pol.).
  18. Polish director demands apology from justice minister for comparing her film to Nazi propaganda, Associated Press News, 7 września 2023 [dostęp 2023-09-26] (ang.).
  19. Rebecca Rubin, New York Film Festival Unveils 2023 Lineup: ‘Zone of Interest,’ ‘Poor Things,’ ‘Anatomy of a Fall’ and More, Variety, 8 sierpnia 2023 [dostęp 2023-09-12] (ang.).
  20. Ryan Lattanzio, TIFF 2023 Centerpiece Program Showcases Aki Kaurismäki, Wim Wenders, Agnieszka Holland, and More, IndieWire, 10 sierpnia 2023 [dostęp 2023-09-12] (ang.).
  21. VIFF 2023: Green Border, Vancouver International Film Festival [dostęp 2023-09-12] (ang.).
  22. Busan International Film Festival, Busan International Film Festival [dostęp 2023-09-12].
  23. Kino Świat | Zielona Granica | [dostęp 2023-09-25] (pol.).
  24. a b „Zielona granica” – 137 tys. widzów w weekend. Rekord!, oko.press [dostęp 2023-09-25] (pol.).
  25. „Zielona granica” Agnieszki Holland. Decyzja MSWiA – przed filmem specjalny spot, Rzeczpospolita [dostęp 2023-09-25] (pol.).
  26. Green Border – Rotten Tomatoes, rottentomatoes.com [dostęp 2023-09-22] (ang.).
  27. Green Border, metacritic.com [dostęp 2023-09-22] (ang.).
  28. Peter Bradshaw, Green Border review – gripping story of refugees’ fight for survival in the forest, „The Guardian”, 5 września 2023, ISSN 0261-3077 [dostęp 2023-09-22] (ang.).
  29. Green Border at the Venice Film Festival: refugee drama should be required viewing for all, „London Evening Standard” [dostęp 2023-09-22] (ang.).
  30. ‘Green Border’ Review: Agnieszka Holland Won’t Let You Turn A Blind Eye To Suffering In Devastating Refugee Drama [TIFF], „The Playlist” [dostęp 2023-09-22] (ang.).
  31. ‘Green Border’ Review: Agnieszka Holland Delivers an Intense, Intelligent Broadside Against Frontier Injustice and Terror, „Variety” [dostęp 2023-09-22] (ang.).
  32. Venice 2023 review: ‘Zielona Granica’ (‘Green Border’) – This year’s Golden Lion?, „Euronews” [dostęp 2023-09-25] (ang.).
  33. ‘Green Border’ Review: Agnieszka Holland’s Knockout Drama Follows Refugees Stuck in Limbo, „The Hollywood Reporter” [dostęp 2023-09-22] (ang.).
  34. Raczek zrecenzował „Zieloną granicę”, zaatakowali też jego. „Stopień bezrozumnego hejtu sięgnął zenitu”, film.wp.pl, 15 września 2023 [dostęp 2023-09-22] (pol.).
  35. Premiera filmu Zielona granica Agnieszki Holland. Bukmacherzy obstawiają, ilu widzów go zobaczy, eska.pl, 21 września 2023 [dostęp 2023-09-22] (pol.).
  36. Jakub Popielecki, Czarne i białe – Recenzja filmu Zielona granica (2023), Filmweb, 2023 [dostęp 2023-09-22] (pol.).
  37. a b Anita Piotrowska, Ludzie w lesie. Recenzja „Zielonej granicy” Agnieszki Holland, „Tygodnik Powszechny”, 17 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
  38. a b Karol Grabias, „Inny świat” tuż za „Zieloną granicą”, „Więź”, 22 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
  39. Jakub Majmurek, Agnieszka Holland. Obywatelka reżyserka, „Tygodnik Powszechny”, 17 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (pol.).
  40. Anna Mokrzanowska, „Zielona granica” Agnieszki Holland hitem w rosyjskich mediach. Polskie władze reagują, Wprost, 11 września 2023 [dostęp 2023-09-15] (pol.).
  41. Janusz Wróblewski, Potworna nagonka władz na Agnieszkę Holland i jej nowy film. Prawica rozpętała histerię, polityka.pl, 2023 [dostęp 2023-09-20] (pol.).
  42. Hejterzy o Agnieszce Holland: „Ogolić jej głowę!” Studium prawicowej nienawiści, oko.press [dostęp 2023-09-20] (pol.).
  43. Kaczyński o filmie Holland: Chodzi o to, by zrobić z uczciwej obrony granicy zbrodnię, oko.press [dostęp 2023-09-20] (pol.).
  44. Ziobro o „Zielonej granicy” Holland: Nazistowskie Niemcy produkowały takie filmy, Rzeczpospolita [dostęp 2023-09-18] (pol.).
  45. Tomasz Kłys, Od Mabusego do Goebbelsa: weimarskie filmy Fritza Langa i kino niemieckie do roku 1945, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego – Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT, 2013, s. 66, ISBN 978-83-7525-759-5.
  46. „Uczycie nienawiści, uruchamiacie w ludziach zło” – pisze do Ziobry scenarzysta „Zielonej Granicy”, oko.press [dostęp 2023-09-22] (pol.).
  47. Holland o hejcie na „Zieloną granicę”: Nie spodziewaliśmy się, że pójdzie tak brutalnie, Wprost.pl [dostęp 2023-09-22] (pol.).
  48. Bromski do Ziobry: To haniebna wypowiedź, sfp.org.pl [dostęp 2023-09-21] (pol.).
  49. Skierował list otwarty do Ziobry. „Skandal” i „hańba”, film.wp.pl, 8 września 2023 [dostęp 2023-09-21] (pol.).
  50. Orły | Oświadczenie, pnf.pl [dostęp 2023-09-12].
  51. Oświadczenie w związku z wydarzeniami wokół premiery filmu Zielona Granica, Akademia Teatralna, 25 września 2023 [dostęp 2023-09-27].
  52. SG krytykuje „Zieloną granicę”. „Oderwana od rzeczywistości wizja reżyserki”, rmf24.pl [dostęp 2023-09-20] (pol.).
  53. Film „Zielona granica”. NSZZ Straży Granicznej zdecydowanie: działanie nikczemne, hańba – Wiadomości – polskieradio24.pl, polskieradio24.pl [dostęp 2023-09-20] (pol.).
  54. Tylko świnie siedzą w kinie, wiadomosci.tvp.pl [dostęp 2023-09-24].
  55. Igor Rakowski-Kłos, „Tylko świnie siedzą w kinie”. Akcja miała ustrzec Polaków przed propagandą emitowaną przed filmami, „Gazeta Wyborcza”, 22 września 2023 [dostęp 2023-09-25].
  56. „Tylko świnie siedzą w kinie”. Prezydent o filmie, którego nie widział, i o swojej wypowiedzi, TVN24, 22 września 2023 [dostęp 2023-09-24] (pol.).
  57. Tusk zabrał głos w sprawie „Zielonej Granicy”. Mówi o ohydnej kampanii., pap.pl [dostęp 2023-09-23] (pol.).
  58. Piotr Parzysz: Agnieszka Holland rezygnuje z aktywności po nagonce władzy. „Ten kraj upadł na głowę”. Plejada.pl, 2023-09-29. [dostęp 2023-09-30].
  59. Gabriela Keklak, „Zielona granica” z bardzo niską oceną na Filmwebie. Film nie wszedł jeszcze do kin, Rozrywka Wprost, 11 września 2023 [dostęp 2023-09-12] (pol.).
  60. „Zielona granica” na Filmwebie – obejrzała garstka, oceniły tysiące. Łukasz Muszyński komentuje, TOK FM, 11 września 2023 [dostęp 2023-09-12] (pol.).
  61. Dawid Dróżdż, Anatomia szczujni. Hejt na „Zieloną granicę” wygląda jak zmasowany atak trolli, wyborcza.pl, 12 września 2023 [dostęp 2023-09-15].
  62. a b Official awards of the 80th Venice Flm Festival. La Biennale di Venezia, 2023-09-09. [dostęp 2023-09-09]. (ang.).
  63. a b Biennale Cinema 2023 | Collateral Awards of the 80th Venice Film Festival, La Biennale di Venezia, 9 września 2023 [dostęp 2023-09-23] (ang.).
  64. a b Biennale Cinema 2023 | Venezia 80 Competition, La Biennale di Venezia, 26 czerwca 2023 [dostęp 2023-09-23] (ang.).
  65. Agnieszka Holland odbierze nagrodę w Watykanie – Więź, wiez.pl, 26 września 2023 [dostęp 2023-09-26] (pol.).
  66. Redazione, Tertio Millennio Film Fest, preapertura con Green Border, tertiomillenniofilmfest.org [dostęp 2023-09-26] (wł.).
  67. Official section – Feature films, Seminci [dostęp 2023-09-23] (ang.).
  68. Europejskie Nagrody Filmowe 2023. Trzy nominacje dla "Zielonej granicy" Agnieszki Holland, TVN24, 7 listopada 2023 [dostęp 2023-11-17] (pol.).
  69. Nominations 2023 Complete, European Film Academy [dostęp 2023-11-17] (ang.).

Linki zewnętrzne edytuj